Poradnia Dietetyczna

„SZCZUPŁĄ BYĆ” Aneta Falczyńska

 

ul. Armii Krajowej 21 lok nr 3
62-800 Kalisz

tel: 696 252 575
e-mail: szczupla.byc@onet.pl

Godziny przyjęć: pn-pt w godz. 16.30 – 20.00     

zajrzyj na nasz FANPAGE

Sesja z Kasią i Sebastianem Foto.Szymscy to najfajniejsza rzecz z jaką miałam ostatnio do czynienia. Polecam! 🙂 ... See MoreSee Less

View on Facebook

🙂 ... See MoreSee Less

Aneta Falczyńska - "Szczupłą być"

View on Facebook

Fakty i mity o odchudzaniu
– obalamy mity – część II

Będę jadła tylko dwa razy dziennie, to schudnę!

Niestety, mimo że większość teorii na temat odchudzania można podważyć, następująca zasada daje największą szansę na powodzenie: dbaj o regularne spożywanie posiłków!

Nieraz pewnie zdarzało Ci się „dobrze trzymać” od rana i wytrwać aż do 16.00
na jednym jabłku i małym jogurcie. Już prawie dociągnęłaś tak do nocy, ale niestety... wieczorem dopadł Cię taki głód, że w zasadzie było Ci już wszystko jedno, co jesz, byle dużo. Następnego ranka, z wyrzutami sumienia, ponownie bierzesz tylko jogurt i jabłko, aby podjąć kolejną heroiczną próbę... Przecież chcesz schudnąć. I wieczorem historia się powtarza. Co więcej, rano rzeczywiście nie jesteś głodna po obżarstwie na noc…

To zaklęte koło diety jest skutkiem pomijania niektórych posiłków i robienia dużych przerw między pozostałymi.

Nasz organizm jest bardzo sprytny. Jeśli narażasz go na przerwy w dostawach energii, musi znaleźć sposób na jej zmagazynowanie w chwilach, gdy ma taką możliwość. Z tego wynika wilczy apetyt, który dopada Cię po długiej przerwie
w jedzeniu.

Z punktu widzenia organizmu jest to jedyna metoda zabezpieczenia się przed śmiercią głodową. Dlatego kiedy – nie panując nad tym – najemy się na zapas, metabolizm bardzo zwalnia, żeby zostawić sobie coś na czarną godzinę
(czyli przewidywane kilkanaście godzin bez jedzenia). Tłuszcz spala się więc bardzo powoli, a my nie chudniemy… Co zrobić, aby nie popełniać tego kardynalnego błędu? Jeść w ciągu dnia regularnie, co trzy godziny. Prawidłowo skomponowane i regularnie zjadane posiłki sprawią, że po pierwsze, nie będziesz głodna (i w rezultacie nie będziesz podjadała), a po drugie, ostatni posiłek nie będzie największym i najbardziej kalorycznym, ponieważ apetyt wieczorem będzie mniejszy.

Dzięki temu wszystkiemu będziesz jadła i chudła jednocześnie, i o to właśnie chodzi.

Do pomijania posiłków i zmniejszania ich kaloryczności możesz się zmuszać tylko przez kilka dni, a najwyżej tygodni. Potem i tak wrócisz do jedzenia i to
w większych ilościach z racji wygłodzenia – no i w efekcie nie schudniesz, tylko przytyjesz.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Wykonujemy TESTY NA NIETOLERANCJE POKARMOWE Z KRWI !!!

Nietolerancja pokarmowa jest niewłaściwą reakcją organizmu na niektóre pokarmy. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą mieć zarówno jeden, jak
i kilka jego objawów.

Nietolerancja pokarmowa to nie to samo co alergia

Przy standardowej alergii pokarmowej po spożyciu określonego pokarmu występuje zazwyczaj ostra i natychmiastowa reakcja układu immunologicznego. Objawy występują zazwyczaj w ciągu kilku minut od spożycia alergenu czy też wejścia w kontakt z nim.

Objawy alergii pokarmowej to kichanie, wysypka, podrażnienie skóry, katar, opuchlizna, zmęczenie, biegunka czy wymioty.
W przypadku nietolerancji pokarmowej reakcja bywa oddalona w czasie. Symptomy mogą się pojawić po nawet kilku dniach.

Objawy nietolerancji nie są zazwyczaj łączone z pokarmami – diagnozuje się je jako oddzielne dolegliwości.

Dlaczego należy wykonać test na nietolerancję pokarmową?

Test na nietolerancję pokarmową jest szybkim, kolorymetrycznym, mikropłytkowym testem służącym do pomiaru przeciwciał IgG swoistych dla nawet kilkudziesięciu składników pokarmowych. Pomiar wykonywany jest na próbce krwi dla zestawu obejmującego do kilkudziesięciu składników pokarmowych, wykonywanym na próbce krwi.

Dla kogo przeznaczone są badania na IgG4 zależne nietolerancje pokarmowe?

Nietolerancje pokarmowe zależne od przeciwciał IgG4 to schorzenia bardzo powszechnie występujące w polskiej populacji. Badaniom w tym kierunku powinny poddać się przede wszystkim osoby z objawami sugerującymi występowanie nietolerancji.

Wśród tych objawów wymienia się między innymi biegunki, wzdęcia, wymioty czy bóle brzucha, ale także zmiany w zachowaniu, zaburzenia wzroku, przewlekłe zmęczenie, ogólne osłabienie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów czy powstawanie różnych zmian na skórze.

Testy na nietolerancję pokarmową przeznaczone są także dla pacjentów borykających się ze zbędnymi kilogramami mimo stosowania diety niskokalorycznej i regularnej aktywności fizycznej.

Badanie pod kątem nietolerancji powinni ponadto wykonać pacjenci, którzy chcą odróżnić nietolerancję pokarmową od alergii pokarmowej.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Co jeść, kiedy wypadają włosy?
Jeśli wypadanie włosów nie towarzyszy poważniejszej chorobie, przyczyna może tkwić w niewłaściwej diecie.
Dowiedz się, co jeść, aby włosy nie wypadały.

Wypadają ci włosy? Jedz dużo białka!

To, co jemy może mieć wpływ na kondycję naszego układu odpornościowego oraz na schorzenia, które są konsekwencją jego osłabienia. Pomóc możemy mu zmieniając dietę.
Pewne modyfikacje w menu.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się przede wszystkim białko. Aminokwasy odpowiedzialne są za budowę skóry głowy. Ich niedobór może powodować szybsze starzenie się włosów, co w konsekwencji prowadzi do ich przedwczesnego wypadnięcia. Warto sięgnąć więc po mięso i ryby oraz nabiał.

Witaminy na wypadanie włosów

Codzienne menu osób cierpiących na łysienie plackowate powinno zawierać produkty bogate w szereg witamin, m.in: A, E, B6, D.
- witamina A zwiększa produkcję sebum, czyli naturalnego lubrykanta skóry wydzielanego przez gruczoły łojowe, który pomaga utrzymać zdrową skórę głowy.
Znaleźć ją można w marchwi, szpinaku, brokułach, jajach i podrobach.
- Witaminę E zawierają produkty z soi, olej z kiełków pszenicy i orzechy
- B6 produkty zbożowe takie jak otręby pszenne, kasza gryczana i brązowy ryż, orzechy oraz rośliny strączkowe.
- Wzrost włosa i regenerację komórek macierzystych, które przekształcają się w mieszki włosowe pobudza witamina D. Znajdziemy ją m.in. w różnego rodzaju rybach: dorszu, węgorzu, łososiu, makreli i śledziach.

Miedź, cynk i mangan hamują wypadanie włosów
Również cynk odgrywa niebagatelną rolę we wzroście włosów. Uaktywnia on enzymy kontrolujące metabolizm białek zawierających dwusiarczkowe wiązania do ich budowy.
Cynk zawarty jest m.in. w imbirze, orzechach nerkowca
i ciecierzycy.

Innym minerałem wzmacniającym włosy jest miedź, od której zależy ich prawidłowa struktura. Jej niedobór powoduje m.in. osłabienie włosów i zaburzenia poziomu żelaza w organizmie. Jony tego ostatniego pierwiastka mają szczególny wpływ na proces wzrostu włosów bezpośrednio w jego macierzy
i prawidłową ich budowę oraz tempo wzrostu.

Źródłem miedzi są:
pestki dyni,
ziarno słonecznika,
orzechy,
migdały,
rośliny strączkowe,
płatki owsiane,
natka pietruszki,
ryby.

Żelazo znajdziemy w jakich produktach, jak: ziemniaki, buraki, brokuły, szpinak, pomarańcze, ananasy, jabłka, mango, melony, suszone śliwki, produkty zbożowe.

Dieta osób z problemem wypadania włosów powinna być bogata też w mangan, który znajdziemy w fasoli, orzechach, otrębach owsianych, a także jod zawarty przede wszystkim w rybach, kawiorze i ostrygach.
Niezbędne w codziennym jadłospisie są też owoce i warzywa bogate w krzem: banany, marchew, buraki, pietruszka.
... See MoreSee Less

View on Facebook