Dieta Bezglutenowa

Produkty bezglutenowe, Cellakia, Dieta bez glutenu

 

Dieta bezglutenowa – Niektórzy z nas muszą zrezygnować z glutenu z powodu celiakii, inni nie chcą go spożywać, bojąc się o problemy zdrowotne, jeszcze inna grupa ludzi omija gluten szerokim łukiem, bo staje się to coraz bardziej „modne”. Co to jest gluten i czy jest taki straszny jak go malują?

 

GLUTENOWE ZŁO?

Związek ten towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, kiedy tylko zaczął on spożywać rośliny i ich nasiona. Gluten jest mieszaniną białek i innych związków występujących w pewnych roślinach (pszenica, żyto, jęczmień, owies). Gdy wyrabiamy mąkę z wodą, tworząc ciasto, składniki tworzą odpowiednią strukturę, która nadaje ciastu ciągliwość, pulchność i konsystencję. Jest więc naturalnie występującą substancją i w przypadku spożywania jej przez osoby zdrowe nie daje żadnych dolegliwości. Problem zaczyna się w przypadku alergii lub nietolerancji.

 

CELIAKIA

Bardzo często słyszy się obecnie o diecie bez glutenu w kontekście celiakii. Co to za choroba? To glutenozależna dolegliwość uwarunkowana odpowiedzią naszego organizmu wywołaną białkami obecnymi w zbożach i występująca najczęściej u obciążonych genetycznie osób. Nietolerancja glutenu może dawać różne objawy jawne i utajone, najczęściej jednak u chorego występują dolegliwości takie jak umiarkowane i silne bóle brzucha, biegunki, wzdęcia. Celiakia także może prowadzić do utrudnionego wchłaniania składników odżywczych (co może zaowocować np. anemią) oraz do innych nietolerancji pokarmowych, np. nietolerancji laktozy. W diagnostyce choroby kluczowe jest oznaczenie odpowiednich przeciwciał w surowicy pacjenta. Celiakię leczy się dietą eliminacyjną, usuwając z niej gluten, a pokarmy go zawierające zastępuje się innymi, alternatywnymi potrawami.

 

CZEGO UNIKAĆ NA DIECIE BEZGLUTENOWEJ

Na pewno z diety należy wyeliminować zboża takie jak pszenica, orkisz, żyto, jęczmień, owies oraz pszenżyto. Oczywiście gluten będzie występować nie tylko w formie surowej – ziarnach zbóż –  ale również w produktach pochodzących z mąk wyżej wymienionych roślin, a więc i w chlebie, bułkach, płatkach zbożowych, musli, pizzy, kaszy mannie, makaronach, plackach, naleśnikach, pyzach, kluskach, kopytkach, pierogach, słodyczach (ciastkach, herbatnikach itd.) i we wszelkich pokarmach zawierających mąki wcześniej podanych zbóż. Należy zwrócić również uwagę na to, że smakowite panierki do mięs i serów także zawierają pszenicę lub inne zboża powodujące dolegliwości. Wystrzegajmy się też napojów zawierających słód jęczmienny, kawy zbożowej a także… opłatków bożonarodzeniowych.

 

CO JEŚĆ NA DIECIE BEZGLUTENOWEJ

Wybierajmy zboża naturalne nie zawierające glutenu, czyli ryż biały i brązowy, kukurydzę, proso, maniok, soję, grykę, komosę ryżową (quinoa). Możemy sięgnąć po płatki kukurydziane i ryżowe, popcorn i chrupki kukurydziane a także wszystkie produkty opisane jako bezglutenowe. Popularną obecnie alternatywą dla zbóż zawierających gluten jest także amarantus, określany jako jedna z pierwszych roślin uprawianych przez człowieka.

Bezpieczne są także mięsa i ryby oraz mleko i jego przetwory, świeże warzywa i owoce, masło, miód, cukier, dżemy i konfitury oraz zioła i przyprawy. Możemy bez obaw przy diecie bezglutenowej jeść ziemniaki, orzechy, warzywa strączkowe. Pić można soki, herbatę i kawę naturalną, bez dodatku zbóż.

 

OZNACZENIA I OSTRZEŻENIA – Dieta dla bezglutenowców

Na rynku jest wiele produktów spożywczych, które są produkowane w zakładach, w których poza „bezpieczną” żywnością produkuje się także wyroby zawierające gluten i niewielka jego ilość może dostać się jako zanieczyszczenie do wybieranych przez nas pokarmów. Na opakowaniu tych produktów widnieć będzie zatem środek ostrożności zatytułowany: „Zawiera gluten” lub „Może zawierać gluten”.

W przypadku produktów pozbawionych glutenu oraz takich, które FAO/WHO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa/Światowa Organizacja Zdrowia) uznaje za bezglutenowe (gluten na poziomie nie przekraczającym 20 ppm, czyli części na milion) będzie na opakowaniu widnieć znak przekreślonego kłosa.

Po więcej informacji możemy sięgnąć do Rozporządzenia Komisji WE 41/2009 dotyczącego składu i etykietowania środków spożywczych odpowiednich dla osób nietolerujących glutenu.

 

NAJMODNIEJSZA DIETA?

Wiele zdrowych osób rezygnuje z glutenu nie tylko w obawie o ewentualne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wiele osób boi się od glutenu przytyć, ale wielu (szczególnie młodych) osób woli zrezygnować z glutenu bez względów zdrowotnych, gdyż obecnie dieta bezglutenowa stała się po prostu modna. Odrzuca się produkty pszeniczne, ponieważ tuczą. Faktycznie, nadmierne spożycie chleba, makaronów i ciast z pewnością przyczyni się do pojawienia się zbędnych kilogramów, ale pamiętajmy o tym, że produkty zbożowe są podstawą dobrze zbilansowanej diety i piramidy żywieniowej. Zdrowe osoby absolutnie nie muszą rezygnować z glutenu w diecie i mogą cieszyć się smakiem ulubionych potraw.

 

ZOBACZ TEŻ 

Dieta śródziemnomorska

Dieta na wakacje

Nietolerancja pokarmowa testy

Dietetyk Kalisz

 

 


dieta bez chleb bezglutenowy, produkty bezglutenowe, celiakia, pieczywo bezglutenowe, produkty bez glutenu, dieta bezglutenowa jadłospis, dieta bez glutenu, mąka bezglutenowa, celiakia dieta, jedzenie bezglutenowe, co zawiera gluten, żywność bezglutenowa, bezglutenowe, makaron bezglutenowy, płatki owsiane bezglutenowe, bez glutenu, gluten produkty, dieta bezglutenowa co jeść, kuchnia bezglutenowa, kasze bezglutenowe, produkty bezglutenowe lista, co to jest gluten, bezglutenowa dieta, bezglutenowe produkty, w czym jest gluten, jedzenie bez glutenu, ciasto bezglutenowe, dieta bezmleczna, co nie zawiera glutenu, sklep bezglutenowy, mleko bezglutenowe, produkty z glutenem, gluten dieta, produkty zawierające gluten, przyprawy bezglutenowe, jakie produkty zawierają gluten, dieta bezglutenowa odchudzanie, dieta glutenowa, co jeść na diecie bezglutenowej, słodycze bezglutenowe, gluten co to, gluten co to jest, bezglutenowe jedzenie, gluten w diecie, bezglutenowy chleb, płatki bezglutenowe, co to jest dieta bezglutenowa, produkty glutenowe, płatki bez glutenu, żywność bez glutenu, chleb bezglutenowy sklep, produkty zawierajace gluten, gdzie jest gluten, nietolerancja glutenu dieta, co można jeść na diecie bezglutenowej, dieta bezglutenowa dla kogo, mąka bez glutenu, ciastka bezglutenowe, w jakich produktach jest gluten, gluten w czym jest, co ma gluten, mąka bezglutenowa cena, dieta bezglutenowa dla dzieci, dieta bez glutenu i laktozy, bułki bezglutenowe, produkty bezglutenowe sklep, produkty nie zawierające glutenu, dieta celiakia, dieta przy celiakii, pokarmy bezglutenowe, mąka orkiszowa bezglutenowa, dieta bezglutenowe, pieczywo bez glutenu, gluten w czym, chleby bezglutenowe, co nie ma glutenu, bezglutenowe płatki owsiane, lista produktów bezglutenowych, jakie produkty nie zawierają glutenu, produkt bezglutenowy, dieta w celiakii, diata bezglutenowa, mąka pszenna bezglutenowa, dieta bez laktozy i glutenu, mąka gryczana gluten, co jeść bez glutenu, jadłospis diety bezglutenowej, dieta bez mleka i glutenu, kasza bez glutenu, mąki bezglutenowe na chleb, orkisz gluten, dieta bezglutenowa i bez laktozy, przykładowa dieta bezglutenowa, co jest bez glutenu, jadłospis bezglutenowy,

 

dieta przy dnie moczanowej, dieta cukrzycowa, dieta cholesterolowa, życie bez glutenu, mąka bezglutenowa do chleba, pieczywo bezglutenowe gdzie kupić, dieta bezglutenowa jadłospis na tydzień, produkty bez glutenu i laktozy, dieta cukrzyka, cukrzyca dieta, dieta dla cukrzyków, dieta bezglutenowa zasady, dieta w cukrzycy, bez glutenu produkty, makarony bezglutenowe, sklep z żywnością bezglutenową, żywienie bezglutenowe, kasza jaglana bez glutenu, gluten gdzie jest, kasza manna bezglutenowa, dna moczanowa dieta, dieta bez glutenu i laktozy jadłospis, dieta bezglutenowa przepisy, dieta dla cukrzyka, bezglutenowe pieczywo, zdrowa dieta, pokarmy bez glutenu, produkty które zawierają gluten, dieta odchudzająca, w czym nie ma glutenu, dieta bez pszenicy produkty dozwolone, dieta bezglutenowa i bezmleczna co jeść, artykuły bezglutenowe, dieta makrobiotyczna, dieta bezglutenowa menu, produkty bezglutenowe dla dzieci, kasza gryczana gluten, dieta dr budwig, dieta gersona, żywność bezglutenowa sklep, makaron bez glutenu, dieta gacy, dieta daniela, dieta jadłospis, dieta warzywna, trzustka dieta, przepisy bezglutenowe, posiłki bezglutenowe, dieta wątrobowa przepisy, celiakia dieta bezglutenowa co powinieneś o tym wiedzieć, dietetyk bydgoszcz, dania bezglutenowe, wygodna dieta, dieta wątrobowa, dieta bez glutenu i nabiału, bezglutenowa mąka, gdzie kupić produkty bezglutenowe, dieta owocowo warzywna, dieta wegańska, dieta bezglutenowa co można jeść, mąka bezglutenowa gdzie kupić, dieta na celiakię, dieta cukrzycowa jadłospis, dieta optymalna, dieta warzywno owocowa, gluten gdzie, mleko bezglutenowe dla dzieci, wyroby bezglutenowe, dieta niskokaloryczna, mąki bezglutenowe sklep, co jeść w diecie bezglutenowej, dieta wegetariańska, dieta odchudzająca jadłospis, dieta białkowa, dieta oczyszczająca, lista produktów bez glutenu, produkty bezglutenowe przykłady, sklep z produktami bezglutenowymi, dieta strukturalna, gdzie występuje gluten, co można jeść przy diecie bezglutenowej, kasza manna bez glutenu, dieta trzustkowa, na czym polega dieta bezglutenowa, dieta lekkostrawna przepisy, gluten co to jest i gdzie wystepuje, dieta bez glutenu jadłospis, dieta kwaśniewskiego, wypieki bezglutenowe, jadłospis bez glutenu, orkisz bezglutenowy, dieta przepisy, dieta bezglutenowa produkty dozwolone, produkty dozwolone w diecie bezglutenowej, co to jest gluten i gdzie występuje, dieta oczyszczająca organizm, przykład diety bezglutenowej, dieta bialkowa, dieta rozdzielna, ryż bezglutenowy, co jeść przy diecie bezglutenowej, dieta śródziemnomorska, dieta cytrynowa ,produkty bez glutenu

DIETA BEZGLUTENOWA